Jak si vybrat ten nejvíce IDEÁLNÍ spacák pro mě?
06. 02., 2019
Jak si vybrat ten nejvíce IDEÁLNÍ spacák pro mě?

Také milujete spaní pod stanem nebo jenom pod širou oblohou? Jste vášnivý kempař nebo se tomu teprve chystáte podlehnout? Pak si určitě přečtěte tyto 4 základní věci o spacím pytli, které Vám umožní udělat příjemný zážitek v přírodě, ještě příjemnější.

Kdo už stanovat někdy byl, tak moc dobře ví, že výběr správného spacího pytle je základ. Existuje ale spousty druhů a my se Vám nyní pokusíme dobře a jednoduše poradit, jaký spacák si s sebou sbalit na cesty, abyste se i na zemi v přírodě dokázali vyspat do růžova.

1. U čeho s výběrem ZAČÍT?

Důležité je pro začátek vědět, kdy budete spacák používat. Spací pytle se totiž dělí na několik druhů, o kterých by bylo dobré alespoň pár základních věcí vědět, abyste si vybrali ten nejvhodnější pro Vás.

  • 1 sezónní spací pytel je vhodný pro úplné začátečníky. Dá se využít od konce jara až do začátku podzimu.  Nejideálnější je ale právě v létě.
  • 2 sezónní - Spacák je určený od 4℃- 8℃. Proto je výborný například od jara do léta.
  • 3 sezónní - Je určený k přespávání venku od jara do podzimu. Teplotní rozsah se zde pohybuje kolem -1℃ – 5℃.
  • 4 sezónní - Tento typ spacáků můžete používat po celý rok. Od jara až do zimy. Spacák je většinou dělaný do + - 30℃. V zimě Vám bude hezky teplo a v létě se dá použít jen jako příjemná přikrývka. 

2. Teplotní rozsah

॰ Co znamená Max, Komfort, Min, Extrém?

Teplotní rozsah se vždy vyznačuje na spacích pytlech. Je určený k tomu, aby lidé věděli, v kolika stupních mohou spacák používat, aniž by mrzli nebo naopak omdlévali horkem.

॰ MAX = označuje horní komfort, pokud tuto teplotu přetáhneme, bude nám nepříjemné teplo.

॰ KOMFORT = Při této teplotě je nám příjemně teplo, pokud však klesne níže, začíná být především ženám, zima na spodní končetiny a ruce.

॰ MIN = Podobně platí jako u komfortní teploty, s tím rozdílem, že už nám začínají pomalu mrznout i páni.

॰ EXTRÉM = Když teplota klesne už do extrémních teplot, se kterými váš spací pytel nepočítá, budete, jak se říká ,,klepat kosu.“ A s největší pravděpodobností se ani nevyspíte.

॰ PROTO JE DOBRÉ.. si vždy vybírat spacák podle toho, KDY A KAM pojedeme stanovat, abychom dokázali předejít pocitům zimy nebo naopak návalům horka

3. A tvar spacího pytle?

॰ Jaký je TEN NEJLEPŠÍ pro mě?

Věřte nebo ne, ale i tvar spacího pytle může být při výběru velmi důležitý. Pokud si vybíráte spací pytel, měli byste si ujasnit, jestli se radši rozvalujete nebo upřednostňujete více tepla.

Na obrázku můžete vidět 4 základní tvary spacích pytlů.

Když se rádi rozvalujete…

Pro Vás je nejlepší typ spacáku č. 1., takzvaný DEKOVÝ. Tento typ spacáku je výborně uzpůsobený pro ty, kteří se rádi rozvalují. Po rozepnutí se promění v příjemnou deku na přikrytí. Je ideální například pro letní využití.

Když upřednostňujete teplo…

Pro ty, kteří spí raději ve větším teple, je ideální spacák č. 2 a 3, takzvaná MUMIE. Tento typ spacáku krásně kopíruje lidské tělo. Jsou více propracovanější a NAVÍC, lépe udržují teplo.

Spacák pro zamilované…Neboli DOUBLE SPACÁK

Pokud ani v noci nevydržíte bez své drahé polovičky, je pro Vás ideální Double spacák. Spacák je určený pro dva a ve většině případů se dá rozpojit a používat zvlášť.

4. PEŘÍ nebo UMĚLÉ VLÁKNO?

Spací pytle se vyrábí pouze ze dvou materiálů. Z peří nebo ze syntetických vláken. Spousty lidí však neví, jaký je mezi těmito materiály rozdíl. Hodilo by se Vám znát výhody i nevýhody každého materiálu? Tak tady je máte!

PEŘÍ

VÝHODY ॰ výborný tepelný izolátor
॰ větší životnost
॰ je lehčí
॰ snadnější balení spacáku
NEVÝHODY ॰ rychle navlhne
॰ pomalu schne
॰ vyšší cena
॰ není vhodný pro alergiky

UMĚLÁ VLÁKNA

VÝHODY ॰ skvělá alternativa k péřovým pytlům
॰ rychle schne
॰ může se prát v pračce
॰ vhodný pro alergiky
॰ nižší cena
NEVÝHODY ॰ menší životnost

Tak jaký spacák si sebou sbalíš na cesty TY?