Příruční zavazadlo do letadla – rozměry, druhy a tipy co si vzít na palubu
20. 03., 2019
Příruční zavazadlo do letadla – rozměry, druhy a tipy co si vzít na palubu

Ať už jste zkušeným cestovatelem nebo příležitostným výletníkem, je velmi důležité si vybrat správné příruční zavazadlo do letadla. Nejenže je třeba mít všechny zásadní věci po ruce, ale je nutné se také postarat o jejich bezpečnost. Přeprava zavazadel je z kapacitních a bezpečnostních důvodů omezena pravidly leteckých společností. Tento článek vám poskytne základní přehled všeho, čeho je vhodné si u příručních zavazadel všímat. Taktéž Vám poskytne menší rady, co si můžete a nesmíte na palubu vzít.

1. Příruční zavazadlo = palubní zavazadlo

Příruční neboli palubní zavazadlo (občas také kabinové zavazadlo) je zavazadlo, které máte celý let při ruce na palubě letadla. Bezplatnou možnost přepravy minimálně 1 zavazadla na palubě letadla nabízí v dnešní době všechny letecké společnosti a to i ty nízkonákladové. Zavazadlo je uloženo buďto do speciální schránky nad hlavou či je možno jej umístit pod sedačku. Vzhledem k omezené kapacitě schránek nad hlavami cestujících je zavazadlo omezeno maximálním rozměrem a váhou zavazadla.

Váhové a rozměrové limity některých leteckých společností:

  • ČSA Czech Airlines – 8 kg, 55 x 45 x 25 cm
  • Travel Service/Smart Wings – 8 kg, 56 x 45 x 25 cm
  • Ryanair - 10 kg, 55 x 40 x 20 cm
  • Wizzair - 10 kg, 40 x 30 x 20 cm
  • EasyJet – váhový limit není, 50 x 40 x 20 cm

2. Druhy příručních zavazadel

Ještě, než sbalíte vše potřebné na vaše cesty, může být těžké zorientovat se v mnoha druzích palubních zavazadel. Pro správný výběr je nutné si uvědomit, k jakému účelu má zavazadlo sloužit a jaký typ cesty hodláte absolvovat. Zde je přehled nejpoužívanějších druhů příručních zavazadel do letadla:

Batohy – zde je nutno si všímat hlavně velikosti a objemu batohu. Kvůli zmíněným omezením leteckých společností se jako palubní zavazadlo do letadla nehodí batohy s objemem nad 35 litrů. Dále také musíte vzít v potaz velikost veškerých úchytů i kapes a započítat je do rozměrů batohu. Pokud batoh použijete později i pro turistickou výpravu je dobré, aby byl vyroben z voděodolného a pevného materiálu. Vhodné jsou také polstrované popruhy a ergonomické tvarování. 

Kufry – jako příruční zavazadlo lze použít i menší kufry, jedná se o nejběžnější a nejvyhledávanější druh příručních zavazadel. Existují dva základní materiály pro výrobu kufrů. Prvním z nich je textilní materiál. Výhodou je nižší hmotnost, nevýhodou je neodolnost proti vodě a menší odolnosti proti poškození, oproti skořepinovým. Skořepina je druhý používaný materiál. Skořepinové kufry jsou odolné, tvrdé, nepromokavé a poskytují vyšší ochranu, ale disponují vyšší hmotností, se kterou je nutno počítat. Výhodou kufru oproti jiným zavazadlům je přítomnost koleček a teleskopické rukojeti pro snadnější manipulaci.

Mezi novinky v našem sortimentu patří značka WINGS, která je zaměřena primárně na cestovní kufry a zavazadla, díky čemuž jsou tyto výrobky kvalitní a propracované. 

Cestovní tašky – výhodou cestovní tašky je její kompaktnost a možnost ji nosit v ruce nebo na rameni. Cestovní tašky bývají vyráběny nejčastěji z textilního materiálu, takže jsou lehké a ve složeném stavu kompaktní. Některé tašky disponují popruhem, kterým se dá taška prakticky připevnit na výsuvné madlo kufru. Existují také cestovní tašky s kolečky a madlem podobně jako u kufrů – jedná se spíše o business tašky. Jako palubní taška může být použitá také taška přes rameno, neboli crossbody taška, kterou využijete poté téměř kdekoliv.

 

3. Co nemůže být v příručním zavazadle

Z bezpečnostních důvodů existují určitá omezení, co lze přepravovat v příručním zavazadle. Obecně se v palubním zavazadle nesmí převážet:

  • ostré předměty – např.: nože, žiletky, stanové kolíky, brusle
  • tupé nástroje, které mohou způsobit zranění – např.: golfové hole, rybářské pruty, hokejky, skateboardy
  • veškeré střelné zbraně včetně jejich napodobenin
  • hořlavé látky – např.: barva ve spreji, alkoholické nápoje obsahující více než 70 % alkoholu, ředidla

Dále platí na palubě letadla omezení převážených tekutin. V příručním zavazadle lze mít tekutiny a gely v obalech do maximálního objemu 100 ml. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr.

 

Samozřejmě doporučujeme vždy ověřit informace u letecké společnosti, se kterou pojedete.

Vám přeje šťastnou cestu. S námi se vždy dobře sbalíte na cesty.